اتیسم، بهبود و کودک نابغه

هر آنچه که در باره ی اتیسم و بهبود آن می خواهید بدانید

اتیسم، بهبود و کودک نابغه

هر آنچه که در باره ی اتیسم و بهبود آن می خواهید بدانید

اتیسم، بهبود و کودک نابغه

بنام تنها یاری دهنده

این وبلاگ توسط مجله اینترنتی حنانه برای شناخت و راه های بهبود کودکان اتیسم راه اندازی شده و امیدوارم بتوانم قدمی هر چند بسیار کوچک در اطلاع رسانی اتیسم و کودکان اتیسم بردارم.

مطالب ما را از طریق کانال و اینستاگرام مجله اینترنتی حنانه می توانید دنبال کنید.

اینستاگرام hanane.vhd@

مدیر وبلاگ:خانم واحد

کپی برداری با ذکر نام و آدرس وبلاگ بلامانع است.

نویسندگان

مشخصات اصلی یک کودک دارای اتیسم درصورت عدم درمان

leila vahed | چهارشنبه, ۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۰۰ ب.ظ

مشخصات اصلی یک کودک دارای اتیسم درصورت عدم درمان :
رفتار اجتماعی در کودکان اتیسم
کودکان اوتیستیک در طیف متوسط و گاهی طیف خفیف، در رفتار اجتماعی کمبود عمیقی از خود نشان می دهند. این کودکان عموما در گسترش ارتباطات با افراد دیگر شکست می خورند و به ندرت با سایرین تعامل دارند. آنها اغلب عواطف خود را بیان نمی کنند و از تماس جسمانی فعالانه خودداری می ورزند و از برخورد نگاه ها اجتناب دارند. بعضی از آنها در زمان کودکی درآغوش والدینشان آرام و قرار ندارند. به علاوه، هنگامی که والدین آنها را در آغوش می گیرند کاملا خشک باقی می مانند و خودشان را رها می کنند. کودکان اوتیستیک هنگامی که بزرگتر می شوند معمولا از والدینشان انتظار توجه و آسایش ندارند. در عوض ترجیح می دهند که تنها باشند. در واقع نسبت به حضور یا عدم حضور والدین کاملا بی تفاوت هستند. البته همانطور که در ابتدا اشاره کردم اتیسم دارای طیف های مختلفی بوده و ممکن است مشخصات کودکان با هم متفاوت باشد و تشخیص نهایی به عهده روانپزشک اطفال می باشد.

درمان در کودکان اتیسم

تکلم و زبان در کودکان اتیسم
هر چند بعضی از کودکان از نظر فیزیولوژیکی دارای اجزای سالم برای تکلم هستند، اما فقط قادر هستند اصواتی را از خود خارج سازند. این کودکان که قادر به تکلم نبوده ممکن است برای برقراری ارتباط به اطوارهایی به سبکی بسیار محدود همچون ابزاری متوسل شوند. برای مثال، یک کودک اوتیستیک ممکن است با دستش اشاره کند یا با گرفتن دست  فردی، او را به سوی شی مورد نظر هدایت کند. کودکان دارای اتیسم کلامی، تمایل به پژواک گویی دارند و لغات یا عبارت بیان شده دیگران را تکرار می کنند و تکلم آنها با آهنگ نامعمول و بی نظمی در ریتم، در صرف فعل، در زیر و بم بودن و در تلفظ مشخص می شود.
اصرار بر یکنواختی
اصرار بر یکنواختی در کودکان اتیسم چهار رفتار شایع را در خود جای می دهد. نخست اینکه، کودکان اوتیستیک ممکن است از خود بازی ضعیف  یا خشکی نشان دهند. دوم اینکه، این کودکان غالبا وابستگی های شدیدی به اشیای خاصی پیدا می کنند. سوم اینکه کودکان اوتیستیک ممکن است ذهنشان شدیدا" به مفاهیمی، نظیر رنگ ها، مسیر اتوبوس ها، اعداد و الگوهای هندسی مشغول باشد و چهارم، بیشتر کودکان دارای اتیسم امور روزمره یکنواختی را در نظر دارند که باید دقیقا" دنبال شود.
نابهنجاری ها در پاسخ به محیط فیزیکی:
کودک مبتلا به اتیسم به رویدادها یا محرک های محیطی پاسخ دهی نامعمول نشان می دهند. معمولا این کودکان از سوی والدینشان به عنوان " در لاک خود فرو رفته " یا " غرق شده در دنیای خود " توصیف می شوند. کودکان اوتیستیک همچنین آنچه را که با اصطلاح " انتخاب مفرط محرک " مشخص شده از خود نشان می دهند. این مساله به عنوان شکست در پاسخ دهی به ارائه همزمان نشانه های چندگانه تعریف شده است.
رفتار خود جرحی:
 این مشخصه اغلب در کودکان اتیسم در طیف بالا بیشتر مشاهده می گردد. رفتار خود جرحی که کودکان اوتیستیک از خود نشان می دهند رفتاری بسیار خطرناک و نمایشی است. رفتار خود جرحی وارد کردن صدمه جسمانی به بدن خود است. شایع ترین شکل های رفتار خود جرحی کوبیدن سر و گاز گرفتن خود بوده و موارد دیگر شامل کندن مو، درآوردن چشم، زدن به سر و صورت و کوبیدن دست و پا است.
عاطفه نامناسب :
 کودکان اوتیستیک عموما عاطفه ای را نشان می دهند که از لحاظ مفهومی نامناسب می باشد. مثلا اگر یک کودک بترسد یا آزار ببیند، ممکن است بخندد یا به صورت غیرقابل کنترلی قهقهه بزند. گذشته از این، ممکن است این کودکان ترس های غیرمنطقی از اشیاء یا موقعیتهای عادی داشته باشند. آنها در حضور چیزهایی از قبیل اسباب بازی های خاص، صداهای لوازم برقی،سایه ها،  نوارهای زخم بندی، یا اشیایی با رنگ معین وحشت زده می شوند. همچنین این کودکان ممکن است در موقعیت های خطرناک نظیر گذر از یک چهارراه شلوغ یا بالا رفتن از مکان های بسیار بلند کاملا نترس به نظر آیند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
خرید فایل های قابل دانلود