اتیسم، بهبود و کودک نابغه

هر آنچه که در باره ی اتیسم و بهبود آن می خواهید بدانید

اتیسم، بهبود و کودک نابغه

هر آنچه که در باره ی اتیسم و بهبود آن می خواهید بدانید

اتیسم، بهبود و کودک نابغه

بنام تنها یاری دهنده

این وبلاگ توسط مجله اینترنتی حنانه برای شناخت و راه های بهبود کودکان اتیسم راه اندازی شده و امیدوارم بتوانم قدمی هر چند بسیار کوچک در اطلاع رسانی اتیسم و کودکان اتیسم بردارم.

مطالب ما را از طریق کانال و اینستاگرام مجله اینترنتی حنانه می توانید دنبال کنید.

اینستاگرام hanane.vhd@

مدیر وبلاگ:خانم واحد

کپی برداری با ذکر نام و آدرس وبلاگ بلامانع است.

نویسندگان

رفتار کلیشه ای و درمان این رفتار در کودکان

leila vahed | شنبه, ۱۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۳۰ ب.ظ

مشخصه ی اصلی "اختلال حرکت کلیشه ای  عبارت است از حرکات تکراری، ظاهرا انگیزه دار، و بی هدف و بی فایده، مثل تکان دادن دست به حالت "بای بای" اما از بالا به پایین، زدن سر خود به دیوار یا اشیای دیگر، به جلو و عقب تکان دادن بدن خود. اختلال حرکت کلیشه ای عبارت است از حرکاتی استریوتیپیک که عملکرد معمولی و عادی فرد را مختل میکنند یا اگر جلوی آنها گرفته نشود، ممکن است فرد به خودش آسیب برساند. در کودکان دارای اتیسم گوشه چشمی نگاه کردن نیز ممکن است رایج باشد.
تشخیصی اختلال حرکت کلیشه ای
کودکی که اتیسم دارد اغلب حرکاتی و یا آواهای تکراری از خود نشان می دهد. حرکاتی انجام می دهد که به نظر می رسد مجبور است انجام دهد و همانطور که گفته شد ظاهرا کاربرد خاصی ندارند یا برای هدف خاصی انجام نمی شوند(مثلا، دستش را به صورت دست دادن با دیگران یا به حالت بای بای کردن تکان میدهد، اما منظورش سلام یا خداحافظی با کسی نیست، سرش را به این طرف و آن طرف تکان میدهد بدون آنکه منظورش "نه" گفتن باشد، سرش را به دیوار می کوبد بدون آنکه از چیزی ناراحت باشد، دست یا بدن خود را گاز میگیرد بدون آنکه هدفی داشته باشد). رفتار حرکتی تکراری در فعالیت اجتماعی، تحصیلی، یا سایر فعالیت ها تداخل ایجاد میکند و ممکن است به خود جرحی منجر شود.
تفاوت اختلال حرکت کلیشه ای با سایر حرکات و رفتارهای فیزیکی تکراری
رفتارهای کلیشه ای با تعدادی از رفتارهای مشابه تفاوت دارند. رفتارهای اجباری (کامپالژن) در اختلال وسواسی اجباری، ممکن است حرکاتی کلیشه ای به نظر برسند. اما بین آنها دو تفاوت وجود دارد:
1- رفتارهای اجباری معمولا پیچیده تر از رفتارهای کلیشه ای هستند.
2- رفتارهای اجباری هدفمند هستند.
رفتارهای اجباری برای کاهش اضطراب ناشی از یک فکر وسواسی انجام می شوند و معمولا قوانین سفت و سختی دارند(مثلا، اول باید دست چپ را ٢٠ بار بشویم، و بعد، باید دست راستم را ٢٠ بار بشویم).
رفتار موکندن، نیز باید از حرکات کلیشه ای تفکیک شود. طبق تعریف، رفتار موکندن فقط به کندن مو اشاره دارد، و هرچند ممکن است از لحاظ تکراری بودن مشابه باشد و به خودآسیبی منجر شود، نمی توان آن را حرکت کلیشه ای دانست.
خودآسیب رسانی ناشی از اختلالات شخصیت، اختلالات خلقی،و اختلالات سایکوتیک نیز باید از اختلال حرکت کلیشه ای تفکیک شوند.خود آسیب رسانی در اختلال حرکت کلیشه ای با حرکات تکراری و انگیزه دار مرتبط است. خود آسیب رسانی در سایر اختلالات روانی با حرکت مرتبط نیست، بلکه با شخص زدایی، با طرز فکر و شناخت ها، و با احساساتی که فرد نسبت به خودش دارد مرتبط است.
درمان رفتارهای کلیشه ای
داروهای SSRI نشان داده اند که در درمان اختلالات حرکت کلیشه ای تا اندازه ای موثر واقع می شوند. از داروهای آنتی سایکوتیک نیز زیاد استقاده می شود اما شواهد تایید کننده ی اثر بخشی آنها اندک هستند. همچنین، تعداد عوارض جانبی آنها بسیار زیاد است.
بلوکه کننده های گیرنده های اوپیود(مثلا، نالتروکسون) نیز برای درمان رفتارهای "خود-آسیب رسانی" تا اندازه ای مفید واقع می شوند. برای درمان حرکات کلیشه ای و رفتارهای خود-آسیب رسانی از انواع روان درمانی های "رفتارگرا" استفاده شده است. چون اکثر حرکات کلیشه ای به طور اتوماتیک تقویت می شوند، تلاش  می شود این رفتارها تقویت نشوند و در عوض، سایر رفتارها تقویت شوند، و همچنین، این رفتارها را میتوان تنبیه کرد و به این ترتیب، از فراوانی این رفتارها، حداقل به طور موقت، کاست.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
خرید فایل های قابل دانلود